تاریخچه تشکیل بسیج دانش آموزی

پس از این فرمان ، اقدامات اولیه برای آموزشهای عمومی مورد نیاز مردم آغاز شد و آحاد مردم نیز برای شرکت در بسیج عمومی اعلام آمادگی کردند.
به دنبال فرمان حضرت امام و تاکیدات ایشان، شوری انقلاب اسلامی در تاریخ
19/4/1359  « سازمان بسیج ملی» را تصویب کرد تا  این سازمان ضمن آموزش و سازماندهی همه افراد داوطلب، آنان را بری مقابله با هرگونه تهدید و تجاوز داخلی و خارجی آماده نماید.
در دیماه
۱۳۵۹ با تصویب مجلس شوری اسلامی « سازمان بسیج ملی» به « واحد بسیج مستضعفین» تغییر نام یافت  و بعنوان زیر مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشخص و فرماندهی آن به سپاه واگذار شد. واحد بسیج مستضعفین تا سال ۱۳۶۹ به کار خود ادامه میداد تا اینکه بدنبال فرمان حضرت امام خمینی (ره)مبنی بر تشکیل نیروهای پنج گانه سپاه " واحد بسیج مستضعفین " تبدیل به « نیروی مقاومت بسیج» شد و با ستادی مستقل به عنوان یکی از نیروهای پنجگانه سپاه مسئولیت انجام کلیه امور مربوط به بسیج را به عهده گرفت و هم اکنون نیز به کار خود ادامه می دهد.
با صدور فرمان  تاریخی حضرت امام خمینی (ره)  در پنجم  آذر ماه سال 1358  مبنی بر تشکیل  بسیج مستضعفین ،  پایگاه های  مقاومت در مساجد ، حسینیه ها ، ادارات ، کارخانجات ، مدارس و ........    به صورت  خود جوش و مردمی شکل گرفت و با  واگذاری مسئولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی ، دفاتر بسیج در مدارس همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب ، آموزش و اعزام دانش آموزان واجد شرایط  به جبهه های جنگ حق علیه باطل فعال شدند که در این میان نقش معلمان و فرهنگیان شجاع بسیجی ستودنی است.
 از آغاز تجاوز نظامی   عراق  به سرزمین های ایران اسلامی  (
۳۱ شهریور ۱۳۵۹)  علاوه بر  حضور قدرتمند نیروهای مسلح کشور نظیر ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جبهه های نبرد با متجاوزین، مردم غیور و متدین ایران نیز برای یاری  مدافعین میهن اسلامی به سوی جبهه ها شتافتند که در بین همه اقشار مردم، دانش آموزان نقش ممتاز و چشمگیری داشتند. 


 


در طول هشت سال دفاع  مقدس (سالهای
۵۹ تا ۶۷) بیش از  ۵۵۰  هزار دانش آموز بسیجی برای مبارزه با دشمنان در جبهه ها  حضور یافتند و به همراه  سایر رزمندگان اسلام موفق به بیرون راندن متجاوزین از سرزمین های ایران اسلامی شدند. اهمیت این پیروزی زمانی مشخص  می شود که  عراق در ابتدای  جنگ بیش از ۱۵۰۰۰ کیلومتر مربع از کشور ما را اشغال کرده بود و در طول هشت سال جنگ نیز ازپشتیبانی های نظامی، مالی  و اطلاعاتی اکثر کشورهای جهان نظیر آمریکا، شوروی سابق و بعضی از کشورهای اروپایی برخوردار بود.
در طول بیش از
۲۰۰ سال قبل از انقلاب اسلامی هر زمان که ایران درگیر جنگی با  بیگانگان شده بود در پایان جنگ بخشی از خاک ایران از کشور جدا گردیده و به گواهی تاریخ، نقشه ایران پس از هر جنگ کوچکتر از نقشه قبل از آن شده بود.
در دوران  معا صر برای اولین بار این افتخار نصیب  ایرانیان شد تا سرزمین ایران
 با رشادتهای  دلاور مردان مسلمان ، از  گزند تجاوز بیگانگان  مصون بماند ، و  بخش مهمی از این افتخار مرهون مجاهدت و تلاش دا نش آموزان رزمنده ای ست که در این را ه بیش از ۳۶۰۰۰ نفر از آنان به شهادت رسیدند.
شهید محمد حسین فهمیده یکی از این هزاران دانش آموز بسیجی کشور بود که با خلق حماسه ای بزرگ برگ زرینی از تاریخ دفاع مقدس را به  خود اختصاص داد. عمل شجاعانه و قهرمانانه او هم موجب  افزایش شور و هیجان بیشتر در جبهه های خودی شد و هم فرماندهان ارتش عراق را به  وحشت ا نداخت. آنان که سالها در کلاسهای درس در دانشگاههای نظامی اصول و فنون جنگ را آموخته و تجربیات جنگی و افری داشتند، خود را مغلوب نوجوان سیزده ساله ای دیدند که برای نابودی دشمنان و متجاوزین به ایران اسلامی حاضر به فداکاری و از جان گذشتگی شده بود.
 


 در دوران  هشت سال دفاع  مقدس ، بیش از 550 هزار  نفر از دانش آموزان  به دفعات  مکرر به جبهه ها اعزام  شدند و در دفاع از  انقلاب و ارزشهای نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از 36000 نفر شهید و هزاران نفر جانباز و آزاده تقدیم نمودند. با انسجام واحد بسیج مستضعفین و شکل گیری ساختار و تشکیلات آن ، دفتر بسیج دانش آموزی به عنوان رده ای مستقل در واحد بسیج مستضعفین ایجاد شد وبا شکل گیری معاونت اقشار در بسیج به عنوان مدیریت بسیج دانش آموزی به ادامه فعالیت خود پرداخت.
در سال 1363 با تصویب تبصره 2 از ماده یک قانون  نظام وظیفه کشوری که به  موجب آن وزارت آموزش و پرورش  موظف گردید با  هماهنگی و همکاری واحد بسیج  مستضعفین سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی  آموزش آمادگی  دفاعی را  برای دانش آموزان  اجرا نماید ، دفاتر بسیج دانش آموزی در مدارس  از استحکام بیشتری برخوردار گردیدند .
 


 


با توسعه واحد بسیج مستضعفین از سطح یک معاونت در ستاد مرکزی سپاه به یک نیروی مستقل با عنوان نیروی مقاومت بسیج سپاه ، بسیج دانش آموزی  نیز به عنوان یک مدیریت مستقل در مجموعه ستاد نیروی مقاوممت بسیج تشکیل و با پشتوانه ای قوی تر کار خود ادامه داد.
در سال 1371 با تلاش مدیریت مستقل بسیج دانش آموزی ، ستاد ایثارگران وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی وقت آن وزارت خانه توافق نامه ای تنظیم و به امضای فرمانده نیروی مقاومت بسیج و وزیر آموزش و پرورش  رسید.  با امضای این توافق نامه و ابلاغ به رده های ذیربط در دو دستگاه و تشکیل کمیته های هماهنگی در سطح مرکز ، استان و شهرستانها ، تحرکی وسیع در راستای تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی به وجود آمد به گونه ای که در پایان سال تحصیلی 1374-1373 بیش از 12 هزار دفتر بسیج دانش آموزی  در مدارس راهنمایی و متوسطه  کشور تشکیل شده و  نزدیک  به 5/1 میلیون نفر دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.
در سال 1373 با ابلاغ سردار فرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به منظور به کارگیری توان مجموعه معاونت های نیروی مقاومت بسیج در امر تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی ، دفتر مشاورت  بسیج دانش آموزی تشکیل  شد ، تا با یاری فرماندهی نیرو ، به تقویت اصولی بسیج دانش آموزی همت گمارده شود که در این رابطه  تعیین ساختار و سازمان و شرح وظایف  بسیج دانش آموزی در مدارس ، ضابطه مند کردن  ارتباطات گروهی و تشکیلاتی  ، ایجاد سازمان   پویندگان و پیشگامان  به تناسب  مقاطع تحصیلی راهنمایی و متوسطه ،   همچنین طراحی دسته های  سازمان یافته برای  فعالیت های فرهنگی ،  امدادی ، علمی و سازندگی ، طراحی لباس ، آرم ، نشان عضویت ، پرچم سازمانی و  تطبیق آموزش آمادگی دفاعی  مدارس  با نظام آموزش های نظامی  بسیج از جمله موفقیت های این دوران به شمار می رود.
مجلس محترم  شورای اسلامی  به منظور بسط و گسترش  فرهنگ بسیجی در  میان دانش آموزان  و تقویت کمی و کیفی  بسیج دانش آموزی ،  در سال 1375 ماده واحده ای را تحت عنوان
" قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش َآموزی"به تصویب  رساند که به موجب آن وزارت آموزش و پرورش موظف به حمایت و پشتیبانی  و تقویت و گسترش  بسیج دانش آموزی گردید .

 با تصویب  این قانون  فعالیت ها  و برنامه های  بسیج دانش آموزی  از قوام   و استحکام   بیشتری   برخوردار  گردید ، به گونه ای که در  پایان  سال  تحصیلی 1378-1377 تعداد  واحدهای مقاومت پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی به بیش از 22 هزار واحد در مدارس راهنمائی و متوسطه رسید و بیش از 5/2 میلیون نفر از دختران و پسران دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی درآمدند. پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی و با پیگیری های به عمل آمده به منظور فراهم کردن امکان موفقیت بیشتر تحقق اهداف و مأموریت های این نهاد بزرگ دانش آموزی ، سطح تشکیلاتی بسیج دانش آموزی ارتقاء یافت و در سال 1377  عنوان
سازمان بسیج دانش آموزی مصوب گردید.

آئین نامه اجرایی قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی پس از 9 سال ، به تصویب هیئت وزیران نرسید لکن در سال 1383 اصلاحیه قانون مذکور در صحن علنی مجلس طرح که یک فوریتی آن به تصویب رسیده است .
امروزه سازمان بسیج دانش آموزی به حول و قوه الهی با برخورداری از مدیران و کارشناسان مجرب در سطح مرکز و 31 رده استانی و بیش از 750 حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی ، در حدود 50 هزار مدرسه راهنمائی، متوسطه و پیش دانشگاهی کشور ،  واحدهای بسیج دانش آموزی را گسترش داده و تا کنون بیش از 4 میلیون و ششصد هزار نفر از دانش آموزان دختر و پسر میهن اسلامی به عضویت در این تشکل بزرگ دانش آموزی و نهاد برگرفته از متن ملت قهرمان ایران در آمده اند.

/ 1 نظر / 24 بازدید
مریم

سلام عالی بود موفق و مویدباشید